KULTer.hu - Itt az idei DESZKA Fesztivál műsora
120021
post-template-default,single,single-post,postid-120021,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded

Itt az idei DESZKA Fesztivál műsora

A XIV. DESZKA Fesztiválon harmincnégy kortárs magyar szerző darabját láthatják a nézők a debreceni Csokonai Színházban április 2. és 9. között.

A debreceni deszkákon látható lesz népzenei és néptánc alapokra építkező, koreografált dramatikus produkció, kortárs oratórium, résztvevő színház, tovább írt történelmi tabló „kisember perspektívából”,

kortárssá fogalmazott ősbábszínház, realizmussá visszaforgatott abszurd éppen úgy, mint mikrorealista, helytörténeti vagy álomszínház.

A szervező művészeti műhely tagjai – amiként a korábbi években – arra törekedtek, hogy a lehető legszélesebb körű színházi szövegteremtési gyakorlatra és minél több műfajra értékes példát mutassanak.

A harmincnégy produkció közül kilenc a határon túlról érkezik, 14 a fővárosból, 4 a vidéki színházakból.

Gemza Péter, a Csokonai Színház igazgatója elmondta, hogy több mint 200 előadás szerepelt a válogatók listáján, ezekből került ki az a 34 produkció, amely a fesztivál programját képezi. A Gördeszka programban 10 gyermek- és ifjúsági előadás szerepel, ez utóbbiak fele a színházi nevelési előadás valamilyen formáját képviseli.

Először kapott meghívást a DESZKA műsorába Amerikai Egyesült Államokban készült produkció.

A szakmai program részeként egy angol nyelvű munkabemutató érkezik a fesztiválra Chicagóból. A nyitott dramaturgia technikájára épülő A test történetei: Éva című, nők valós élményeit feldolgozó Visky András-darab a DESZKA utolsó napjának programjai között szerepel.

A fesztivál második napján kuruc westernnel teremt antihőst a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház.

Még nem szerepelt egyidejűleg ennyi produkció (6 előadás) Romániából, a magyarok lakta területekről (Hattyúk tava újratöltve, Kovács János meghal, 99,6%, Pali és Lea, Portugál, Raszputyin). Köztük Egressy Zoltán Portugálját román nyelven magyar felirattal láthatja a közönség a brassói Teatrul Sică Alexandrescu tolmácsolásában.

A maximális figyelmet követelő szószínház költözik be a fesztiválra Kárpáti Péter (író-rendező-szereplő) Díszelőadásával, amelyben újra találkozhat a közönség dr. Hőgyes Endre és az ebdühjárvány érdekfeszítő történetével.

A DESZKA díszvendége a debreceni születésű Hajdu Szabolcs.

Igazi kuriózum, hogy a fesztivál harmadik napján az általa rendezőként és íróként jegyzett „színházi trilógia” (Ernelláék Farkaséknál, Kálmán-nap, Egy százalék indián) egymás után tekinthető meg. Az Ernelláék Farkaséknál a gyerekneveléssel kapcsolatos viták, a Kálmán-napban az intimitás, a szexualitás hiányából fakadó feszültségek és ebből eredő morális dilemmák okozzák a párkapcsolati feszültséget, míg az Egy százalék indián az identitás, az örökölt magatartásmodellek és a modern kori nemi szerepek kérdéskörére fókuszál.

Hajdu Szabolcs a XIV. DESZKA Fesztivál nyitó éjszakáján látható különleges „multimediális performansz installációban” színészként is megjelenik. A rendező, író, színész szakmai életébe és alkotói műhelyébe egy portrébeszélgetés keretében pillanthat be a közönség.

A nyitóeseményen a tavaly elhunyt Térey Jánosra emlékeznek, aki szintén a város szülötte, és idén szeptemberben lenne ötvenéves.

27 év alatt 24 kötete jelent meg. Szirák Péter erről a roppant életműről, Térey János költészetének és prózájának olvashatóságáról, dramatikus szövegeinek játszhatóságáról, a hozzájuk kapcsolódó előadásokról kérdezi majd Balajthy Ágnes irodalomtörténészt és Kricsfalusi Beatrix színháztudóst. A kerekasztal-beszélgetés április 2-án (csütörtökön) 17 órától kezdődik a Horváth Árpád Stúdiószínházban.

A DESZKA szakmai programjának a kerekasztal-beszélgetések mellett másik fontos pillére a Színházi Dramaturgok Céhe által szervezett Nyílt Fórum

elnevezésű drámafejlesztési program. Ennek keretében hat fiatal kortárs magyar drámaírót lát vendégül inspiratív szövegeikkel egyetemben a színház: Horváth János Antalt, Dóka Pétert, Molnár T. Esztert, Tóth Réka Ágnest, O. Horváth Sárit és Dézsi Fruzsinát.

A program:

Április 2. (csütörtök)

17.00
Térey törzsasztal, moderátor: Szirák Péter
23.00
Igor és Ivan Buharov: Örök szándékmező hangolás

Április 3. (péntek)

9.00
Hajós Zsuzsa: Loki (r. Tárnoki Márk), Kerekasztal Színházi Nevelési Központ
10.00
Romankovics Edit: Boszorkányüldözés (r. Romankovics Edit), Káva Kulturális Műhely
15.00
Kiss Csaba: Júdás (felolvasószínház)
16.30
Eck Attila: A veszett brigadéros (r. Gyevi-Bíró Eszter), Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház, Beregszász
18.00
Fejes Endre–Tasnádi István: Rozsdatemető 2.0 (r. Máté Gábor), Katona József Színház, Budapest

Április 4. (szombat)

14.00
Hajdu Szabolcs: Ernelláék Farkaséknál (r. Hajdu Szabolcs), Látókép Ensemble, Budapest
17.00
Kiss Márton: A méhek istene (r. Kiss Márton), Kolibri Gyermek-és Ifjúsági Színház, Budapest
18.30
Hajdu Szabolcs: Kálmán-nap (r. Hajdu Szabolcs), Látókép Ensemble, Budapest
18.30
Kondacs Gergely-Kucsov Borisz: A kút nem kiút (r. Kucsov Borisz), Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka
20.00
Hattyúk tava újratöltve (r. Kokan Mladenović), Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár
22.00
Hajdu Szabolcs: Egy százalék indián (r. Hajdu Szabolcs), Látókép Ensemble, Budapest

Április 5. (vasárnap)

10.00.
Papp Melinda: A lila hajú tündér, Bóbita Bábszínház, Pécs
17.00
Mikó Csaba: Agave (r. Béres Attila), Miskolci Nemzeti Színház
19.00
Pass Andrea: Imágó (r. Pass Andrea), Csokonai Színház, Debrecen
21.00
Szarvas József–Bérczes László: Pustol a hó (r. Bérczes László), Nemzeti Színház, Budapest

Április 6. (hétfő)

10.00.
Gimesi Dóra: Óriásölő Margaret (r. Gimesi Dóra), Vojtina Bábszínház, Debrecen
16.00
Székely Csaba: Semmit se bánok (r. Sztarenki Pál), Rózsavölgyi Szalon, Budapest
18.00
Zalán Tibor: unferlédi (r. Árkosi Árpád), Csokonai Színház, Debrecen
20.00.
Hatházi András: Kovács János meghal (r. Zakariás Zalán), Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely
22.00
99,6%, Reactor, Kolozsvár

Április 7. (kedd)

10.00
Turbuly Lilla: Nyúl Karcsi a Vizslaparkban (r. Kolozsi Angéla), Griff Bábszínház, Zalaegerszeg
14.00
Mikó Csaba: Nemtudomka (r. Madák Zsuzsanna), Csokonai Színház, Debrecen
15.30
Bitó László: Delila megtérése, Sámson próféciája (felolvasó színház)
19.30
Tasnádi István: Kartonpapa (r. Tasnádi Csaba), Csiky Gergely Színház, Kaposvár
21.30
Anyaöl (Dancs Rózsa Pokoljárás c. regénye alapján; r. Szabó K. István), Csokonai Színház, Petőfi Irodalmi Múzeum

Április 8. (szerda)

9.00
Adorján Beáta: Pali és Lea, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
14.00
Romankovics Edit: Para (r. Bethlenfalvy Ádám), Csokonai Színház, Debrecen
16.00
Karinthy Frigyes, József Attila, Juhász Gyula, Medetz Attila, Vörös István: Pitypang/Por (r. Farka Dorka-Réti-Harmath Olívia), Baltazár Színház
18.00
Kárpáti Péter–Titkos Társulat: Díszelőadás (r. Kárpáti Péter és Téri Gáspár), A Trafó és a Titkos Társulat közös produkciója
20.00
Egressy Zoltán: Portugál (r. Sorin Militaru), Teatrul Sica Alexandru, Brassó, román nyelven, magyar felirattal

Április 9. (csütörtök)

10.00
Markó Róbert: Vitéz László Ángliában (r. Barna Zsombor), Barna Zsombor produkciója
14.30
Visky András: A test történetei: Éva (r. Visky Andrej), Theatre Y, Chicago
16.00
Grecsó Krisztián–Bíró Bence: Megyek utánad (r: Dékány Barnabás), Orlai Produkciós Iroda
18.00
Faragó Béla–Forgács Miklós-Czajlik József: Ma már nem mész sehová (r. Czajlik József), Thália Színház, Kassa
21.00
Szőcs Géza: Raszputyin (r. Sardar Tagirovsky), Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat

Borítófotó: Csokonai Színház

KULTer.hu Hír

szerző: KULTer.hu Hír
honlap e-mail
A KULTer.hu rendelkezésére bocsátott és a szerkesztőség által továbbszerkesztett, vagy a szerkesztőség által összeállított sajtóanyagok és a szerkesztőségi hírek megjelenési formája.

KULTprogramok

<< 2020. aug. >>
hkscpsv
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Események

In Internet Explorer versions up to 8, things inside the canvas are inaccessible!

Archívum